Jak do tego doszło? Otóż gerontolodzy, którzy podczas leczenia nerwobóli wprowadzili prokainę w skórę twarzy pacjenta, zauważyli że jest ona w dużo lepszym stanie niż partia skóry, na której zabieg nie był wykonywany. Osiągnięte efekty zachęciły przedstawicieli środowiska naukowego do sięgnięcia po mezoterapię w celu odmładzania skóry.
Co oznacza sama nazwa mezoterapia? Wprowadzone przez Pistora określenie tego zabiegu rozumiemy z języka greckiego jako mesos – środkowy, therapy – leczenie, czyli metoda leczenia tkanek pochodzących z mezodermy. Co ciekawe, do dzisiaj specjaliści wykonujący mezoterapię wyznają zasadę samego pioniera zabiegu, która brzmi Mało, rzadko w dobrze obrane miejsce. Słowa te najlepiej charakteryzują specyfikę stosowanych działań, polegających na śródskórnym, a nierzadko także głębszym, podskórnym podawaniu małych, ale skutecznych dawek substancji aktywnych. Bądź też aplikowaniu mieszanek, czyli koktajli na ograniczonej powierzchni skóry.
Charakterystyka zabiegu mezoterapii
Metodę mezoterapii igłowej charakteryzuje precyzyjne dostarczanie składników aktywnych do wierzchniej warstwy skóry, na głębokość od 1 mm do 10 mm. Dzięki śródskórnym iniekcjom aktywnego preparatu widocznie zwiększa się metabolizm komórkowy. Zabieg ten intensywnie stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny, jak również poprawia mikrokrążenie i lipolizę w tkance podskórnej.
Ponadto mezoterapia igłowa umożliwia wprowadzenie pod skórę aktywnie działających substancji, które samodzielnie nie są w stanie przeniknąć przez jej całą grubość. Efekty zabiegu są bardzo spektakularne, ponieważ składniki takie jak np. kwas hialuronowy działając w skórze wiąże wodę z sąsiednich komórek w konsekwencji wypychając zmarszczki od wewnątrz. Ten sam kwas hialuronowy położony na skórze działa powierzchniowo nawilżając wyłącznie naskórek na krótki czas. Podobny efekt uzyskujemy w przypadku fosfatydylocholiny, wstrzykując ją pod skórę obserwować możemy widoczny ubytek tkanki tłuszczowej przez lipolizę, co kompletnie nie jest możliwe w momencie stosowania tej substancji powierzchniowo.
W mezoterapii igłowej wstrzykiwanie substancji regenerujących w okolice miejsca poddanego zabiegowi ma dwojakie działanie. Po pierwsze miejscowe podanie preparatów maksymalizuje skuteczność ich działania. Po drugie wywołane iniekcjami uszkodzenia skóry pobudzają ją do samo regeneracji i produkcji kolagenu.
Aby przeprowadzić zabieg mezoterapii igłowej możemy posłużyć się pistoletem z komputerem lub zwykłą igłą ze strzykawką. Lecz którą metodę wybrać? Która jest lepsza, skuteczniejsza? Czy różnią się one znacząco od siebie? O tym już teraz.
Metoda pistoletowa
W celu wykonania zabiegu mezoterapii igłowej możemy posłużyć się pistoletem z komputerem w walizce. Narzędzie to wyposażone jest w system programowania konfiguracji zabiegu, który w prosty sposób dopasowuje głębokość oraz częstotliwość nakłuć, jak również ilość podawanego preparatu. Precyzja działania pozwala na każdorazowe wprowadzanie substancji w tej samej ilości, i na tą samą głębokość, dzięki czemu kosmetolog odczuwa niezwykły komfort pracy, a samo leczenie przynosi bardzo dobre rezultaty.
Zalety metody pistoletowej
Zdecydowanym atutem jest większe zaufanie pacjenta do komputerowej precyzji niż do osoby ze strzykawką wykonującej na jej skórze zabieg medycyny estetycznej. W przypadku pistoletu strach klienta znacząco maleje, gdyż ma on pewność, że igła nie zostanie wbita za głęboko, ponieważ sterujący nią komputer ustala każdorazowo taką samą głębokość wkłucia.
Nie bez znaczenia pozostaje też różnorodność trybów pracy. Każdy pistolet do mezoterapii posiada możliwość regulowania długości wysuwania igły, czyli głębokość penetracji oraz szybkość podawania produktu. Ten wachlarz możliwości pozwala na wykonywanie szerokiej gamy zabiegów zarówno na twarzy jak i na całym ciele.
Wszystkie urządzenia mają także zaprogramowane różne rodzaje pracy: automatyczną i manualną, które pozwalają na większy komfort wykonywania zabiegu. W trybie automatycznym pistolet sam podaje preparat w takiej szybkości jaką sami ustawimy. W przypadku trybu manualnego, to kosmetolog decyduje o momencie wysuwania się igły poprzez przycisk na rączce.
Większość dostępnych na rynku kosmetycznym pistoletów posiada regulację szybkości w zakresie od 1 do 5 oraz regulację przepływu preparatu w zakresie od 1 do 9. Ustawienia te znacząco ułatwiają pracę osobie wykonującej zabieg mezoterapii oraz zmniejszają do minimum ryzyko zbyt głębokiego podania produktu.
Ostatnim atutem pracy pistoletem jest regularność, zarówno w wysuwaniu igły, jak i jej jednostajnego tempa, dzięki temu zarówno wykonujący, jak i klient oswajają się z rytmem powstawania nakłuć. Skoro następują one w tych samych odstępach czasu, pozwalają wprowadzić pacjenta w lekki trans zdecydowanie bardziej przyswajalny niż odczucie pojawiające się przy nieregularnych ukłuciach.
Jest to metoda idealna dla osób zaczynających swoją przygodę z zabiegami mezoterapii igłowej, co nie oznacza, że jest ona całkowicie bezpieczna dla pacjentów. Należy pamiętać, że jest to zabieg medycyny estetycznej i podczas jego wykonania musimy zachować najwyższy poziom ostrożności.
Wskazania do zabiegu pistoletem są takie same jak w metodzie manualnej i zaliczamy do nich: biorewitalizację, ujędrnianie, nawilżanie, odżywianie skóry, lipolizę iniekcyjną oraz profilaktykę starzenia skóry czy też profilaktykę wypadania włosów.
Minusy metody pistoletowej
Pierwszym minusem są względy ekonomiczne, gdyż do każdego zabiegu musimy użyć nowego wężyka, przez który podawany jest produkt. Koszt tego wężyka podnosi każdorazowo cenę zużytych materiałów do zabiegu o kilka złotych. Sam pistolet również generuje spore wydatki, ponieważ jego cena wzbogacona o koszt profesjonalnego szkolenia waha się w kwocie od 3 500 zł do 5 000 zł.
Następnym minusem jest niemożliwość pracy wszystkimi technikami nakłuć. W metodzie pistoletowej głównie wykorzystujemy technikę Nappage (polegająca na podawaniu 1 mm preparatu w odstępach co 2-3 mm) oraz Mesoperfusion – to technika mikrowylewu w każdy punkt polegająca na podawaniu ok. 4 mm produktu. Pistoletu nie stosuje się praktycznie wcale do techniki Papule zwanej również pęcherzykową, grudkową czy też depozytów. Ona bowiem polega na pozostawieniu widocznej, około 2 mm grudki produktu między naskórkiem a skórą właściwą. Aplikację tą wykonujemy ruchem równoległym, co w przypadku pistoletu w niektórych miejscach jest niemożliwe do wykonania.
Metoda ręczna
Ostatnią opisywaną metodą jest metoda ręczna, jak sama nazwa wskazuje w przypadku tej techniki podanie substancji aktywnej w głąb skóry odbywa się przy pomocy igły i strzykawki, bez wykorzystania jakichkolwiek urządzeń.
Zalety metody ręcznej
Przede wszystkim możliwość wykorzystania większej liczby technik podawania produktu. Oprócz powszechnie stosowanej metody Nappage możemy śmiało i swobodnie pracować techniką Papule, która idealnie sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych okolic oczu, bruzd poziomych i pionowych na czole oraz bruzdy nosowo – wargowej. Dodatkowo metoda ręczna doskonale sprawdza się przy precyzyjnym podawaniu kwasu hialuronowego na czerwieni wargowej.
Istotnym argumentem przemawiającym za tą techniką jest znacznie szybszy czas wykonania zabiegu, zwłaszcza podczas pracy na ciele. Bowiem przy metodzie pistoletowej do zwyczajowego czasu wykonywania czynności zabiegowych musimy doliczyć czas włączenia i ustawienia urządzenia. W przypadku zabiegów na twarz ta procedura nie zwiększa zbytnio czasu całej sesji, ale już przy zabiegu na ciało niestety tak. Dlatego też opisywana metoda ręczna okazuje się w konsekwencji szybsza, przez co pozwala nam skrócić czas zabiegu. Na koniec warto wspomnieć o względach ekonomicznych, do oszczędnych przemówi zapewne argument, iż pracując przy wykorzystaniu igły, strzykawki i własnych umiejętności koszt zużycia materiałów znacznie spada.
Minusy metody ręcznej
Ale są i mankamenty tej techniki. Zasadniczym wydaje się być istniejące ryzyko podania zbyt dużej ilości produktu oraz zbyt głębokiego wkucia w skórę pacjenta. Z tego powodu decydować się na nią powinny jedynie osoby doświadczone, biegłe w pracy z igłą i strzykawką oraz świadome zagrożeń i konsekwencji źle wykonanego zabiegu.
Podsumowanie
Metodę wykonywania mezoterapii igłowej dobieramy indywidualnie do naszych preferencji i techniki pracy. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z zabiegami mezoterapii powinniśmy zdecydować się na metodę pistoletową. Dla większego komfortu psychicznego oraz możliwości skupienia się na precyzyjnym dostawianiu igły. Analogicznie metoda ręczna doskonale sprawdza się w przypadku doświadczonych specjalistów, którym nie straszna szybka praca z igłą i strzykawką. Na sam koniec dobra rada, niezależnie do których z grup się zaliczasz, zanim przystąpisz do działania pamiętaj o skrupulatnym wypełnieniu karty pacjenta oraz podpisaniu przez niego świadomej zgody na wykonanie zabiegu. Powodzenia!
Napisz nam co o tym myślisz