logo

Aranżacja małego salonu kosmetycznego

kalafior Gabinet 2 lipca 2023 0
post-image

Przychodząc do salonu kosmetycznego klient oczekuje, że zabiegi na które się zdecydował przyniosą efekty. Sprawdza się to, gdy zabiegi wykonywane są w atmosferze rozluźnienia i relaksu, dlatego tak ważna jest aranżacja wnętrza, która wpływa na postrzeganie świata zewnętrznego. Warto pomyśleć o czymś, co zachęci klientów do odwiedzin w naszym salonie. Pięknie wykonany szyld będzie elegancką wizytówką na wiele lat i może pomóc w identyfikacji wizualnej.

Jeśli salon znajduje się na parterze i ma okno dobrze jest go nie z zasłaniać, pozwolić zaglądać potencjalnym usługobiorcom do środka, wyeksponować atuty wnętrza. Przy pomieszczeniach na piętrze trzeba pamiętać o dobrym oznakowaniu dojścia, by klient nie zgubił się po drodze.

Pierwszą rzeczą na jaką ma trafić klient wchodząc do salonu jest lada i obsługa salonu. Wysokie lady pozwalają na ukrycie sprzętu, którego nie chcemy pokazywać na zewnątrz lub którego uroda jest co najmniej wątpliwa, jak np. terminal czy komputer. Wysokie lady składają się z dwóch elementów – jeden na wysokości około 100 cm od strony klienta i drugi na wysokości około 70 cm, gdzie obsługa ma niezbędny sprzęt. Wygodny dostęp za ladę i możliwość siedzenia za nią zapewni odległość 80 cm od ściany. Starajmy się postawić na niewymuszony minimalizm, im mniej tym lepiej. Jeżeli chcemy wyeksponować towar, np. lakiery do paznokci, kremy, dobrze jest go podkreślić. Na pewno trzeba zrezygnować z osobistych akcentów w postaci zdjęć rodziny, pamiątkowych figurek i innych tego typu elementów, w ich miejsce wprowadźmy profesjonalne akcenty lub takie, które są związane z wykonywaną profesją.

Wydzielone miejsce dla klienta oczekującego na zabieg to obowiązek, półka z książkami, gazetami, dostęp do wi-fi pozwolą umilić czas oczekiwania. Meble w tym miejscu uzależnione są jedynie od metrażu pomieszczenia, dysponując dużym lokalem można postawić wygodną dużą kanapę i fotele, przy mniejszym wystarczy postawić dwa małe fotele i koniecznie stolik. Podjęcie decyzji o zakupie nowych mebli bywa trudne z uwagi na wysoką cenę, można więc także zdecydować się na zakup używanych lub „recykling”. Każda opcja jest dobra, jeśli tylko meble wyglądają schludnie i pasują do wnętrza. W Internecie i magazynach o wnętrzach można znaleźć wiele inspiracji dotyczących mebli z odzysku, takich: jak stolik z palet, ze szpuli po kablach czy nietypowych półek na książki. Dobrze, gdy pojawi się miejsce dla najmłodszych, może wystarczyć półka z kolorowankami i książeczkami. Wszystko zależy od pomysłowości i przede wszystkim metrażu.

Wnętrze salonu jest dla klienta, to on ma tu poczuć się najważniejszy. Niemniej jednak na etapie projektu należy zadbać o to, by przewidzieć wystarczająco dużo miejsca dla zrelaksowanego klienta i pracującej w tym czasie kosmetyczki. Używane podczas zabiegów kosmetyki, szlafroki, ręczniki muszą znaleźć swoje miejsce tak, by dostęp do nich był łatwy i wygodny oraz nie powodował ciągłego „popychania” klienta. Decydując się na meble w małych pomieszczeniach najlepiej zamówić je na wymiar, pamiętając, że pomiędzy meblem a łóżkiem do zabiegów dobrze jest zostawić 80 cm dzięki czemu unikniemy przeciskania się pomiędzy klientem a szafkami i w ten sposób nie zakłócimy mu relaksu.

W pokojach przeznaczonych do zabiegów należy używać kolorów stonowanych, ich ilość najlepiej zawężać do minimum. Przy projektowaniu wnętrz trzeba pamiętać, żeby unikać krzykliwych kolorów, chyba że takie jest zamierzenie, np. stanowisko do malowania paznokci – przy nim możemy pozwolić sobie na zdecydowanie więcej niż w pokoju do zabiegów, gdzie potrzebne jest wyciszenie. Bardzo ważne jest oświetlenie, jego moc i możliwość regulacji natężenia, warto zapewnić sobie kilka różnych źródeł światła, bo to ono bardzo często buduje klimat wnętrza. W sklepach dostępne są ściemniacze oświetlenia na pilota, które ułatwią dopasowanie mocy oświetlenia, do wykonywanych zabiegów.

beautypartners5

Posadzki wykonać najlepiej z materiałów naturalnych lub takich, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Cokół ułatwi sprzątanie pomieszczenia, ponieważ uniemożliwi brudzenie czy niszczenie ścian przy codziennych porządkach. Można także zadbać o nagłośnienie, zarówno jeśli chodzi o muzykę, która spotęguje nastrój, jak i o ważniejszą kwestię, a mianowicie akustykę pomieszczenia. W ofercie wielu firm dostępne są drzwi wewnętrzne o podwyższonej akustyce na poziomie powyżej 40 db, ale już te na poziomie 37 db są bardzo dobre. Drzwi zapewnią nam, że odgłosy z zewnątrz nie będą dostawać się do środka, ani wydostawać się na zewnątrz. Jest jeszcze kwestia pogłosu wewnątrz pomieszczenia, jeśli mamy z tym problem, możemy zastosować wykładzinę na podłodze lub elementy, które skutecznie poprawią akustykę np. filc na ścianach, dywan, meble obite materiałem, pufy, poduszki, czyli wszystko to co spowoduje, że dźwięki nie będą się odbijać od powierzchni.

reception 5078882 1280

Przy projekcie salonu pierwszą rzeczą jaką należy wykonać jest dokładna inwentaryzacja pomieszczenia, czyli szerokość, długość, wysokość, lokalizacja okien, wysokość parapetu i inne charakterystyczne wymiary wraz z opisem istniejącej instalacji. Na jej podstawie można przystąpić do projektowania wnętrza. Jeśli dysponujemy już sprzętem do zabiegów lub meblami, które chcemy wykorzystać, należy je także zmierzyć. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą w aranżacji pomieszczeń, a czasem także mogą nadzorować prace remontowe i co ważniejsze, wykonają wizualizację pomieszczenia, a dla tych którzy dopiero chcą otworzyć salon zdobędą niezbędne pozwolenia.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Projekt bez tytulu 4

Uniformy firmowe

reception 5078882 1280

Wyposażenie gabinetu i salonu kosmetycznego